דיקנטר

דיקנטר הוא מכשיר הפרדה צנטריפוגלי, המשתמש בעקרונות פיזיקליים של כוחות סיבובים במהירות סיבוב גבוהה כדי להפריד רכיבים בעלי צפיפויות שונות. צנטריפוגה דיקנטר מפרידה באופן רציף בין חומרים מוצקים לבין נוזלים או בין שמנים ולמים. השימוש במוצר זה רחב מאוד בתעשיות רבות בעקבות יעילותו הגבוה ואמינותו, כמו: מט"שים, כימיקלים, כרייה, נפט, בנייה, מזון, פרמצבטיקה ועוד. חץ ביצוע וטכנולוגיות ישראל יודעת לייצר ולספק מגוון רחב של אפליקציות להפרדת מוצקים. ניתן לבחור את חומרי המבנה לצנטריפוגה כך שיתאימו לכל תקן או צורך במפעל.

עקרון הפעולה של הדיקנטר עובד על הכנסת זרם הבוצה לתוך צינור גלילי אופקי בעל קצה קוני. כאשר ההפרדה מתבצעת בחלקו הגלילי של הצינור והמעטפת, שמסתובבים במהירות גבוה מאוד המגיעה ל – 4000 כוחות ג'י. בהשפעת הכוחות הצנטריפוגליים החלקיקים המוצקים בעלי הצפיפות הגבוה ביותר נאספים ונדחסים בדפנות המעטפת. בין הצינור הגלילי למעטפת קיים הפרש מהירויות, בין 2 – 80 סל"ד, כאשר הוא נקרא המהירות הדיפרנציאלית ובד"כ המעטפת מסתובבת מהר יותר. בדרך זו, הצינור הגלילי בעל כנפים בורגיות (חילזון) מעביר את החלקיקים המוצקים לאורכו עד לחלק הקוני של המעטפת אשר שם מתבצעת הוצאת המוצקים. ובקצהו האחר יציאת הנוזלים הנקיים. כדי לדעת ולאפיין את המוצר בצורה הטובה ביותר חשוב לדעת מראש את הנקודות הבאות לתכנון.

נקודות לתכנון דיקנטר: 

  • אחוז מוצקים בכניסה
  • ספיקה ממוצעת ושיא 
  • אפיון בוצה, כלומר, רמת pH, קורוזיביות, רשימת מרכיבים וכל פרמטר שנראה לך חשוב. 
  • מבחני הפרדה ושיקוע.

קיימים כמה משתנים עיקריים אשר משפיעים על פרמטר תכולת מוצקים בבוצה. 

  1. כאשר קצב ההזנה עולה () ו/או המהירות הדיפרנציאלית עולה (), ייווצר כי זמן השהייה יעלה () בתוך הדיקנטר, ובכך ריכוז מוצקים בבוצה תעלה () ובמי נטל תרד ()
  2.  כאשר החלק הקוני יותר גבוה () ו/או שיפוע יציאת המוצקים (), כלומר גובה הקוני חד יותר () בנוסף לאורך החלק הקוני עולה (), יגרום לכך שריכוז מוצקים בבוצה יעלה ()

כמה האתר עזר לך בהבנת הבעיה ובחירת הפתרון?

דילוג לתוכן